O szperaniu w Krainie Książek, czyli jak wybrać książkę

O napisanie tego postu zostałam poproszona przez autorkę bloga Kuchnia okularnicy. Poniżej przedstawiam efekty trwającej już 10 lat mojej miłości do książek – wypróbowane przeze mnie metody wybierania nowych pozycji.

1. Książki polecane

Metoda polegająca na wypytywaniu wszystkich znajomych moli książkowych o ich ulubione książki, pozycje ich zdaniem warte przeczytania lub literaturę o konkretnej tematyce. Po krótszej lub dłuższej chwili namysłu sięga się po lekturę, bo skoro ktoś polecił, to musi być dobra. Warto odwiedzić bibliotekarkę lub właściciela małej, niesieciowej księgarni – z doświadczenia wiem, iż potrafią dopasować książkę do człowieka. Pozwala poznać czyjeś gusta (jeśli pytamy o ulubione) i stanowi ułatwienie dla osób kompletnie zdezorientowanych, potrzebujących kierunkowskazu. W moim przypadku skończyło się to liczącą ponad 300 pozycji Listy Polecanych Książek do Przeczytania – ilekroć coś przeczytam, tylekroć ktoś poleci mi coś nowego i lista się nie zmniejsza.

2. Książkę nagrodzone

Literacki Nobel, BookerPulitzerWhitbread Book AwardsNikePaszport „Polityki”. Nieważne za co i jakie wyróżnienie. Nagrodzona, to nagrodzona. Często są to ambitne książki.

3. Ogólnodostępne listy książek, które trzeba przeczytać

Przykładowe listy:

4. Bestsellery 

Czyli książki najlepiej się sprzedające, np. w Empiku. Są to popularne i łatwo dostępne pozycje, zazwyczaj lekkie do czytania.

5. Serie wydawnicze

Książki różnych autorów wydawane przez jedno wydawnictwo, które łączy określona cecha. Przykładowe serie dostępne w Księgarni GandalfPisane przez życieAntroposMyśli i ludzie.

6. Wybór na „chybił – trafił”

Jedna z moich ulubionych metod w czasach gimnazjum i na początku liceum. Idzie się do biblioteki, księgarni lub antykwariatu, przegląda się ułożone na półkach książki i bierze się coś, co się nam spodoba. Metoda intuicyjna. 

7. Patronaty

Czyli media promujące lub wspierające literaturę.

Przykładowe: Lubimy CzytaćPolskie RadioWirtualna Polska.

Bardzo niejednolita kategoria. Wszystko zależy od patronującej firmy lub osoby. Trudno określić, kiedy się będzie sprawdzało.

8. Książka poleca książkę

Czyli mól zobaczył tytuł w książce, którą aktualnie czytał i postanowił sprawdzić, o czym to jest. Czy to poprzez wzmiankę, czy przypis, czy bibliografię – utwór wskazuje w ten sposób drogę do kolejnego utworu – i przygoda trwa dalej.

9. Wybór na podstawie jakiegoś motywu

Tym motywem może być kraj pochodzenia autora (np. Finlandia), konkretny typ bohatera (np. buntownik), pora roku (np. zima). Nieraz poszukiwania wymagają od czytelnika ogromnej cierpliwości i wytrwałości, chyba że motyw jest często poruszany w literaturze (np. motyw narkotyków).

10. Po autorze

Niegdyś robiłam tak, iż w antologiach wyszukiwałam autorów piszących ciekawym stylem lub poruszających interesującą mnie tematykę i czytałam po kolei wszystkie książki tego autora.

11. Opinie na portalach, forach i blogach książkowych

Lista wybranych portali, for i blogów: 


Bibliografia:

http://lubimyczytac.pl/dyskusja/433/8640/10-sposobow-na-znalezienie-dobrej-ksiazki/1

http://twoja-poczytajka.blogspot.com/2012/10/top-7-najlepsze-ksiazkowe-portale.html

Reklamy

4 uwagi do wpisu “O szperaniu w Krainie Książek, czyli jak wybrać książkę

  1. Pingback: O blogu | C'era una prospettiva

    • Hi I like your blog site. Do you want to visitor publish upabout mine sometime? In that case make sure you let me know by means of e-mail or just reply to this kind of opinion since I subscribed to ancnunoements and can realize if you do.

      Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s