Komplikacje na MISH-S. Co robić, gdy mówią, że nie można?

Kiedy podjęłam decyzję o rezygnacji z realizacji programu socjologii, postanowiłam odświeżyć swoją znajomość języka hiszpańskiego, który to język w postaci PNJH jest prowadzony na dwóch lingwistykach stosowanych: język francuski z hiszpańskim i język włoski z hiszpańskim. Przez wzgląd na godziny wybrałam drugą z nich.
W poście opisuję komplikacje związane z powyższą decyzją oraz poruszam dwie kwestie: minimów programowych oraz wymagań dla studentów MISH-S.

I Minima programowe i umowy między wydziałami
Punkt pierwszy – opis sytuacyjny oraz komplikacje

Gdy wraz z dwójką innych misiów przyszłam na pierwsze zajęcia z PNJH prowadzone na lingwistyce stosowanej język włoskiej z hiszpańskim, prowadząca zajęcia wyprosiła nas z sali oraz wyruszyła z nami na poszukiwanie osoby, która jednoznacznie powie, czy możemy na nie chodzić, czy nie. Od sekretarki, przedstawicielki rady programowej i jednego z adiunktów dowiedzieliśmy się, iż rzeczywiście nie powinniśmy mieć dostępu do rejestracji, choć system USOS twierdzi inaczej.

Punkt drugi – wyjaśnienie sytuacji

Umowy są zawierane między Wydziałem Humanistycznym a poszczególnymi zakładami i katedrami. Mogą dotyczyć wybranych kierunków lub wszystkich, które są do nich przyporządkowane. Katedra Romanistyki (filologia romańska oraz lingwistyki: język francuski z hiszpańskim oraz język francuski z arabskim) zgodziła się na wszystkie kierunki. Dla porównania, Katedra Italianistyki wyraziła chęć przyjmowania dodatkowych studentów tylko na filologię włoskąJak się później dowiedzieliśmy, wynikało to z braku zainteresowania drugim kierunkiem prowadzonym w tej jednostce, czyli lingwistyki stosowanej język włoski z hiszpańskim. Jak twierdzi opiekun naszego roku, umowa jest wymagana tylko w sytuacji, gdy student chce uzyskać dyplom z danego kierunku, choć kierownicy jednostek mogą twierdzić inaczej. Dlatego też udzielono nam odmownej odpowiedzi. Na szczęście mogliśmy się od niej odwołać. 

Punkt trzeci – rozwiązanie problemu na korzyść studentów

Poradzono nam, abyśmy poczekali na kierownika Katedry Italianistyki. Godzinę później opowiedzieliśmy profesorowi o naszym kłopocie. Okazał nam pełne zrozumienie i uzyskaliśmy jego zgodę na uszczęszczanie na zajęcia, pod warunkiem, że zgłosimy opiekunowi roku potrzebę podpisania stosownej umowy między jednostkami. Skontaktowaliśmy się z naszym opiekunem roku – zapewnił nas, iż sprawa zostanie załatwiona – w najlepszym wypadku minimum zostanie sporządzone i zatwierdzone jeszcze na październikowej Radzie Programowej, w najgorszym – na listopadowej.

Punkt czwarty – podsumowanie
 • Niekażdy kierunek, który jest prowadzony na wydziałach wymienionych przeze mnie w tym poście ma podpisaną umowę z Wydziałem Humanistycznym, dzięki której można realizować kierunek w ramach MISH-S.
 • System USOS nieraz podaje fałszywe informacje.
 • Teoretycznie studenci MISH-S mogą chodzić na wszystkie zajęcia, jakie oferują WHum, WNH, WNP, WFil, WPISM, nawet z kierunków, które nie mają zatwierdzonego minimum, ale kierownicy jednostek i zakładów czasem twierdzą inaczej – i to z ich zdaniem trzeba się liczyć.
 • Gdy nie ma minimum, zgłasza się chęć realizacji kierunku trzem osobom: kierownikowi jednostki, w której jest kierunek, przedstawicielowu Rady Programowej (tu jest spis osób) oraz opiekunowi roku – profesorowi Adamowi Grzelińskiemu. Osoby te kontaktują się między sobą, podpisują stosowną umowę, tworzą minimum oraz zatwierdzają na najbliższej Radzie Programowej.
II Obowiązkowe zajęcia – wymagania i obszary
Punkt pierwszy – opis sytuacyjny

Kilka tygodni temu, gdy przysżłam po odbiór pewnego zaświadczenia potrzebnego mojej siostrze, usłyszałam o studentcie ostatniego roku, którego dokumenty pracownica dziekanatu miała przesłać na inny wydział. Może ona to uczynić tylko wtedy, gdy student MISH-S zrealizuje wszystkie wymagania – jej rozmówca nie zrealizował 30 punktów ECTS z bloku społecznego.

Punkt drugi – wyjaśnienie sytuacji

Jeśli student MISH-S chce, aby jego podanie o przeniesienie na inny wydział zostało rozpatrzone pozytywnie, musi spełnić następujące wymagania:

 • zaliczenie kursu BHP na pierwszym roku,
 • zaliczenie zajęć wychowania fizycznego na drugim roku,
 • zaliczenie jednego wykładu ogólnouniwersyteckiego na pierwszym lub drugim roku,
 • zdanie egzaminu z języka obcego do końca trzeciego roku,
 • uzyskanie zaliczenia z przedmiotów o łącznej sumie nie mniejszej niż 60 punktów ECTS w ciągu roku,
 • zrealizowanie przedmiotów za 30 punktów ECTS z obszaru innego niż kierunek, na którym realizuje minimum programowe,
 • zrealizowanie co najmniej jednego minimum programowego.

Zajęcia wychowania fizycznego, wykłady ogólnouniwersyteckie, kurs BHP oraz lektoraty nie należą ani do obszaru społecznego, ani do obszaru humanistycznego, choć student jest zobowiązany przyporządkować im obszar na wydrukowanym ZPS-ie. Pracownica dziekanatu nie może przyporządkować wyżej wymienionych zajęć do żadnej z tych grup, gdyż ogranicza ją system.

Punkt trzeci – rozwiązanie problemu na rzecz studenta

Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, którą miał wcześniej wspomniany student, można napisać podanie o warunkowe przeniesienie na kierunek-minimum z deklaracją realizacji brakujących przedmiotów na trzecim roku studiów. Prodziekan do spraw Studentów rzadko odrzuca jakiekolwiek prośby.

Punkt czwarty – podsumowanie
 • Na UMK wszystko da się załatwić – wystarczy odpowiednie podanie, przyjazna Pani z Dziekanatu (MISH-S taką ma) i wyrozumiały dziekan.
 • Warto pilnować zaliczeń wymaganych przedmiotów i w razie wątpliwości pytać w pokoju 107.


Adnotacja odnośnie sytuacji z minimum

Poczuliśmy się z kolegą zignorowani. Przynajmniej raz w tygodniu przypominaliśmy obu profesorom o tym, że czekamy na decyzję. Opiekun roku obiecał nam pozytywny wynik, jednakże stało się inaczej. Tydzień przed sesją dowiedzieliśmy się , że dziekan Wydziału Filologicznego nie wyraża zgody na utworzenie minimum programowego dla MISH-S. Zapronowano nam wzięcie drugiego kierunku – co nie zadowala ani mnie, ani kolegi. Do egzaminów podeszliśmy, gdyż decyzji w ZPS-ie zmienić już nie można było. Cóż, jednak nie wszystko da się załatwić. 

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Komplikacje na MISH-S. Co robić, gdy mówią, że nie można?

 1. Pingback: Międzyobszarowiec w Toruniu – poradnik dla studentów pierwszego roku | C'era una prospettiva

 2. Pingback: O blogu | C'era una prospettiva

 3. Pingback: Aktualizacje | C'era una prospettiva

 4. Pingback: MISH-S kontra USOS | C'era una prospettiva

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s