Toruńskie akademiki

Akademiki mają swoje wady i zalety, o czym już powstało wystarczająco dużo tekstów (polecam ten). Wiadomo, że na każdej uczelni obiekty mieszkalne wyglądają inaczej i panują w nich inne zasady. Zadaniem tego posta jest pokazanie, jak to się ma na UMK w Toruniu (Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy cieszy się pewną autonomią, co powoduje występowanie tak wielu różnic, że uogólnianie staje się niemożliwe). Nie wiem, jak jest we wszystkich akademikach, toteż niektóre opisy są bogatsze niż inne.

Spis treści

 1. Rozmieszczenie, zasady przyjmowania, koszty
 2. Wyposażenie, wygląd, internet
 3. Zakwaterowanie i wykwaterowanie
 4. Wykwaterowanie w trakcie roku akademickiego
 5. Zmiana pokoju/zmiana akademika w trakcie roku akademickiego
 6. Zamieszkanie podczas wakacji oraz podczas przerw świątecznych i dydaktycznych
 7. Odwiedziny
 8. Dom Studencki nr 4
 9. Podobne wpisy na innych blogach

Rozmieszczenie Domów Studenckich w Toruniu

Na poniższej mapie widać, gdzie są akademiki oraz gdzie z nich jest blisko.

mapa_torun Źródło zdjęcia: UMK.PL

Osiedle „Centrum” – blisko do: WFAiIS, Collegium Maius, WHum, WMiI; przy Starówce i Książnicy Kopernikańskiej, obok jest pętla tramwajowa, niewiele dalej autobusowa, więc wszędzie da się szybko dojechać:

 • DS 1 ul. Mickiewicza 2/4 (dwójki i trójki)
 • DS 2 ul. Mickiewicza 6/8 (dwójki, trójki oraz 2 jedynki dla niepełnosprawnych)
 • DS 3 ul. Moniuszki 16/20 (aż 30 jedynek, dwójki i trójki)
 • DS 5 ul. Słowackiego 5/7 (19 jedynek, reszta to dwójki)
 • DS 6 ul. Słowackiego 1/3 (dwójki, trójki i 7 jednynek, w tym 3 dla obcjokrajowców)

Osiedle „Bielany” – blisko do: Collegium Humanisticum, WBiOŚ, WPiA, WCh, WNEiZ, WNP, WT, WSzP, SPNJO, UCS, BU, Od Nowa; dobry dojazd na Starówkę (tramwaje i autobusy):

 • DS 7 ul. Gagarina 19 (dwójki, trójki, 2 jedynki)
 • DS 8 ul. Gagarina 17 (dwójki i trójki)
 • DS 9 ul. Gagarina 21 (dwójki, trójki, 4 jedynki)
 • DS 10 ul. Gagarina 27 (dwójki, 20 dwójek dla obcokrajowców)
 • DS 11 ul. Gagarina 33 (dwójki, jedynki, 32 jedynki dla obcokrajowców)
 • DS 12 ul. Reja 25 (dwójki, trójki, 19 jedynek)

WPiSM jest daleko od wszystkiego.

 

Kryteria przyjmowania
 1. Dochód na członka rodziny – oficjalny próg nie jest podany.
 2. Odległość od Torunia – większa niż 40 kilometrów.
 3. Niepełnosprawność, sytuacja rodzinna.

Im mniejszy dochód na osobę – kalkulator jest dostępny na stronie Samorządu Studenckiego UMK (KLIK) – tym większe prawdopodobieństwo, że dostanie się miejsce w tym akademiku, w którym się chce. To jest główne kryterium. Dwa pozostałe są dodatkowe. Osoby niepełnosprawne lub ubiegające się o miejsce w akademiku rodzinnym ze względu na wychowywanie dziecka, mają większe szanse na pokój o lepszym standardzie lub na niższym piętrze. Z reguły pierwszorocznym nie przyznaje się miejsc w pokojach jedno- lub dwuosobowych. Wyjątkiem są studenci składający odwołania od decyzji Komisji, gdyż dostają oni miejsca, z których ktoś zrezygnował, co oznacza, że nie mogą wybrać DS. Studenci UMK raczej nie dostaną pokoju o podwyższonym standardzie – są one przeznaczone dla obcokrajowców z wymiany, a Toruń cieszy się coraz większą popularnością wśród studentów zagranicznych.

Współlokatorzy. W Toruniu jest możliwość mieszkania w parze lub ze znajomymi, nawet jeśli jest się pierwszorocznym. Wystarczy na podaniu napisać imię i nazwisko osoby, z którą chce się mieszkać oraz jej kierunek i rok studiów. Po przyznaniu miejsca warto się skontaktować z Panią Kierownik i przypomnieć jej o prośbie.

 

Koszty

Szczegółowy cennik jest dostępny tutaj (wersja skrócona ze strony internetowej) i tutaj (rozszerzona wersja w pliku .pdf, obejmująca także Collegium Medicum w Bydgoszczy). Za trójkę przy Starówce płaci się 250 zł, zaś przy Kampusie 270 zł. Za dwójkę w zależności od akademika – 285, 300 lub 310 zł; za dwójkę z łazienką – 380 zł. Za jedynkę – 380 lub 400 zł; za jedynkę z łazienką – 500 zł. 

Nowoprzyjęty w ramach potwierdzenia rezerwacji miejsca uiszcza opłatę w wysokości najniższego czynszu, czyli 250 zł. Jeśli jego pokój kosztuje więcej, różnicę dopłaca w dniu zakwaterowania, u kierowniczki Domu Studenckiego.

Kwaterowanie zazwyczaj odbywa się dwa dni przed rozpoczęciem roku akademickiego i trwa około tygodnia. Informacja o tym zawsze jest umieszczona na stronie UMK (Studenci –> Domy Studenckie –> Kwaterowanie). Oczywiście można przyjechać wcześniej – wtedy za każdą dodatkową dobę płaci się 20 zł.

Studenci deklarujący się w czerwcu, że chcą kontytuować zamieszkanie, uiszczają przedpłatę w wysokości 100 zł. Resztę dopłacają w październiku, chyba że od razu chcą wpłacić całość (mogą).

Numer konta. Każdy student UMK ma przypisany osobisty numer konta do wpłat (znajduje się tam m. inn. numer PESEL studiującego). To na ten rachunek przelewa się wszelkie należności – czynsz, opłatę za legitymację, rekrutacyjną, za warunki itp.  W tytule przelewu wpisuje się imię, nazwisko, kierunek i rok studiów oraz numer akademika.

Termin opłat upływa 15 dnia każdego miesiąca. Kto nie zapłaci, ten dostanie upomnienie. Telefoniczne lub pisemne, choć znana jest mi sytuacja publicznego napiętnowania spóźnialskiego poprzez wywieszenie na drzwiach wejściowych do akademika imienia i nazwiska osoby z wezwaniem do zapłaty. Osoba usunięta z Domu Studenckiego z powodu zalegania z opłatami nie może ponownie ubiegać się o miejsce (może, ale go nie dostanie).

 

Wyposażenie i wygląd

Na stronie UMK w zakładce Studenci –> Domy Studenckie –> Dla Studentów –> Osiedle Centrum lub Osiedle Bielany można zobaczyć przykładowe zdjęcia poszczególnych akademików (trzeba otworzyć link do podstrony akademika), ale na zbyt wiele liczyć nie można – zazwyczaj jest to jedna lub dwie fotografie.

Każdy pokój jest wyposażony w łóżka, krzesła, stoliki, wiszące półki (po jednej sztuce na osobę), szafy stojące (jedna duża na osobę i minimum jedna mniejsza na pokój, zależy od miejsca), gniazdo internetowe, telefon (sieć akademikowa), gniazdo Radio Sfera (po jednej sztuce na pokój), gniazda elektryczne (około 3-4 sztuk). Ponadto w każdym Domu Studenckim znajduje się pralnia połączona z szuszarnią (koszt: 4 zł za pranie), sala nauki (zwana Kujownią – kilka rzędów stolików z krzesłami, dostęp do internetu wątpliwy – w DS 8 nie ma), imprezownia (obowiązuje rezerwacja), sala telewizyjna oraz jedna kuchnia na piętro (w zależoności od akademika – także łazienka, szczegóły poniżej).

Studenci dodatkowo mogą pobrać koce, poduszkę oraz lampkę (w niektórych akademikach znajdują je także w pokojach, np. w DS 5, w DS 8 trzeba o nie poprosić Panią Halinkę).

W kuchniach jest piekarnik, dwie kuchenki gazowe lub elektryczne, zlew, stół z czterema krzesłami, na Bielanach także mikrofalówki, zaś w DS 6 lodówka (wspólna).

Internet. W każdym akademiku jest dostępny darmowy internet z kabla, nielimitowany i szybki. Gniazdo jest jedno w pokoju, toteż aby każdy miekszaniec miał dostęp, trzeba podłączyć do niego switch. Przy pierwszym połączeniu należy zainstalować program Putty i go skonfigurować według intrukcji, która pokaże się wraz z uruchomieniem przeglądarki, umieszczonej także na stronie Uczelnianego Centrum Informatycznego (KLIK). Za każdym razem trzeba się logować – hasło i login są takie same, jak do systemu USOS. Ponoć w którymś akademiku w Centrum można było korzystać bez logowania. Routery są zabronione, gdyż przez nie w zeszłym roku bardzo często sieć nie działała! Problemy z internetem są i tak, głównie w weekendy.

Wygląd zależy od akademika – większość ma wygląd lekko „szpitalny”. Najładniejsze są DS 8, DS 12 (remont w 2015 roku), DS 6.

Siłownia i inne rozrywki. Zależy od akademika. W niektórych jest siłownia, bilard, piłkarzyki, w innych nie lub administracja odmawia studentom korzystania z nich. W DS 8 jest. W DS 7 nie ma. Najlepiej zapytać Panią Kierowniczkę.

Klucze. Ci z DS 1 mają własne, ci z DS 5 mają własne, ale oddają je Paniom Portierkom, ci z DS 8 mają jeden na pokój, który oddają Paniom Portierkom. Zależy od akademika.

Osiedle Centrum. Wielkość pokoju zależy od akademika. W DS 5 są one większe niż niż np. w DS 2. DS 1 jest akademikiem eksperymentalnym, m. inn. nie ma w nim Pań Portierek wydających klucze do pokoi oraz sal, nikt nie pilnuje godzin odwiedzin. Jedna łazienka i kuchnia dla wszystkich na każdym piętrze. DS 2 to miejsce, z którego w roku akademickim ucieka najwięcej osób. Są w nim koedukacyjne łazienki (jedna na piętro). Chodzą słuchy, że głośno (wystarczy przejść obok wieczorową porą – często słyszy się muzykę, w ciągu tygodnia też). DS 3 uchodzi za ciche i spokojne miejsce, ale z małymi pokojami. Łazienka na piętro. W DS 5 nie jest głośno. Na każdym piętrze jest jedna łazienka damska i jedna męska. Nie ma problemu z kolejkami – ani do kuchni, ani do łazienki. DS 6 jest podzielony na łączniki składające się z dwóch pokoi i węzła sanitarnego z umywalką. Łazienka jedna na korytarz.

Osiedle Bielany. Pokoje dwuosobowe na ogół są znacznie mniejsze niż w akademikach w Centrum. W DS 7 są czteropokojowe segmenty (ok. 10 osób) z łącznikami, w których znajduje się toaleta, prysznic i umywalki. Ma reputację rozrykowego, w przeciwieństwie do położonego obok DS 8. Tam również panuje podział na segmenty, jednakże pokoje trzyosobowe mają większy metraż. Dodatkowo w DS 8 panuje wysoka dbałość o przestrzeganie regulaminu, na straży którego stoi Pani Halinka gotowa zmusić nieostrożnych studentów do czterokrotnego mycia okien lub ponownego malowania ścian. DS 9, też jest uważany za jeden z lepszych obiektów. Występuje podobny podział, co w dwóch poprzednich. O segmenty dbają ich mieszkańcy, co oznacza samodzielne sprzątanie łazienki. W DS 10 i DS 11 segemnty składają się z dwóch pokoi, malutkiej kuchni oraz łazienki. W tych trzech miejscach najczęściej można spotkać obcokrajowców oraz rodziny z dziećmi (DS 10), co oznacza, że o ciszę,  tam trudno. W obu jest winda (stara, nie zdziwiłabym się, gdyby kiedyś uległa awarii), w drugim z nich także sklepik. DS 12 niedawno został wyremontowany. Nie ma w nim segmentów, tylko zwykłe korytarze. Na każdym piętrze znajduje się łazienka damska i męska oraz kuchnia.

Zakwaterowanie i wykwaterowanie

Zakwaterowanie następuje w chwili, gdy student przyjeźdźa do Domu Studenckiego i zgłasza się u Pani Kierownik, gdzie uiszcza ewentualne opłaty, podpisuje regulamin akademika, dostaje kartę mieszkańca (ze swoich skorzystałam może ze trzy razy), karteczkę do wypełnienia na temat tymczasowego zameldowania i karteczkę kwaterunkową. Trwa to około 10 minut. Następnie idzie do Naczelnej Pani Sprzątającej, jeśli potrzebuje dodatkowego wyposażenia, a jeśli nie – do Pani Portierki po klucz do pokoju. I koniec. Student robi to w pierwszych dniach października lub ostatnich września, chyba że się wprowadza w trakcie roku akademickiego.

Wykwaterowanie zależy od akademika. Opiszę, jak wygląda to na Bielanach, za kilka miesięcy uzupełnię o Centrum. Student dokładnie sprząta swoją część pokoju i którąś część wspólną, np. okna, drzwi oraz kawałek łazienki (polecam umywalki). Następnie prosi Naczelną Panią Sprzątającą o sprawdzenie pokoju. Po uzyskaniu podpisu bierze to, co pobrał ileś miesięcy wcześniej i idzie do Pani Kierowniczki. Tam się rozlicza. Trwa to około 5 minut. I koniec. Student ma to czas do końca czerwca.

Wykwaterowanie w trakcie roku akademickiego

Studenta obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia, to jest: jeśli chce się wyprowadzić 1 lutego, musi to zgłosić Pani Kierowniczce najpóźniej 1 stycznia. Inaczej będzie płacić, choć nie będzie mieszkał. Zanosi jej stosowne podanie. I się wykwaterowuje w ten sam sposób, co powyżej.

Przeniesiesie się do innego akademika

Student może to zrobić w każdej chwili. Na początku sprawdza na stronie UMK w zakładce Studeci –> Domy Studenckie –> Dla Studentów –> Wolne miejsca, gdzie może się przenieść (lista jest aktualizowana co jakiś czas), aby wiedzieć, z kim ma się skontaktować w celu zarezerowania miejsca. Później pisze podanie – wzór poniżej. Zanosi je Pani Kierowniczce akademika, w którym mieszka. Następnie się wykwaterowuje. Daje Pani Kierowniczce akademika, z ktorego się wyprowadza tak samo wyglądające podanie skierowane do Pani Kierowniczki akademika, do którego się wprowadza, aby się na nim podpisała i umieściła informację o rozliczeniu się z nią. Potem z tym podaniem idzie do Pani Kierowniczki akademika, w którym chce zamieszkać. Kwateruje się u niej. Idzie do swojego nowego pokoju. Numer konta do wpłat pozostaje ten sam.

Podanie o zmianę akademika.

Mieszkanie podczas wakacji oraz przerw

Można zamieszkać w wakacje w akademiku. Zgłasza się to Pani Kierownicze Domu Studenckiego, w którym się mieszka. Są jednak nikłe szanse na zakwaterowanie w pokoju dotychczas zamieszkiwanym, a nawet w tym samym akademiku. O szczegóły należy też ją pytać – regulaminy coś na ten temat milczą.

Akademik jest otwarty przez cały rok akademicki, także w święta, dni wolne od pracy, podczas przerw dydaktycznych. Student nigdzie nie musi zgłaszać swojej obecności.

Odwiedziny

Do pokoju można zapraszać ludzi z zewnątrz w godzinach 7:00-23:00. Odwiedzający mówi na portierni do kogo i do którego pokoju idzie, zostawiając przy tym dowód tożsamości zwracany przy wyjściu. Wyjątkiem jest DS 1, gdzie nie ma Pań Portierek. Gość może zostać na noc, jeśli współlokatorzy się zgodzą – trzeba napisać podanie, na którym się oni podpiszą i dać je Pani Kierownik. Wszyscy współlokatorzy. W zależności od akademika i od tego, czy gość jest studentem UMK, innej uczelni czy już się nie uczy, zapłaci od 10 do 25 zł. O szczegóły warto zapytać w danym Domu Studenckim.

Legenda o akademiku numer 4

O tej legendzie usłyszałam przy okazji pożaru w DS 8 zimą zeszłego roku. Na archiwalnym już forum Niezatapialnej Armady Kolonasa Waazona znalazłam taką jej wersję, która pokrywa się z tym, co przekazała mi koleżanka:

W początkach lat ’80 tych był niezbyt duży blok na Gagarina 20 (naprzeciwko obecnego akademika nr 9) socjalistycznego budownictwa. Pewnej nocy rozpętała się straszliwa burza z piorunami, było to 27 kwietnia 1986 roku (dzień po katastrofie atomowej w Czernobylu). Niczego nie świadomi studenci upijali się na umór wewnątrz akademika. Nagle seria potężnych piorunów uderzyła w niezabezpieczony piorunochronami budynek. Najpierw zajęła się papa na dachu. Ogień rozprzestrzenił się błyskawicznie na cały 4 kondygnacyjny budynek. Straż pożarna przyjechała z opóźnieniem, jednak nie była w stanie nic zrobić, pożar był zbyt rozległy, a pijani w trupa studenci nie byli w stanie utrzymać się na nogach, a co dopiero ewakuować się. 151 studentów i 1 portierka spłonęli żywcem w straszliwych męczarniach. Z daleka słychać było błagalne wołanie o pomoc. Następnego dnia ówczesne władze socjalistyczne nakazały zrównanie zgliszczy z ziemią razem ze spalonymi szczątkami studentów, a na miejsce budynku rozkazała posadzić sosny. Jeszcze dziś po 24 latach od tragedii, przechadzając się nocą po lasku naprzeciwko akademika nr 9 można usłyszeć przeraźliwe jęki palących się studentów. Tragedia ta była utrzymywana w tajemnicy, gdyż starano się ukryć uchybienia w konstrukcji budynku oraz fakt, że komendant straży pożarnej otrzymał telefon od bardzo ważnej osobistości, aby wstrzymać się z wyjazdem do pożaru. Jedynie studenci przekazywali sobie ustnie tę historię.

Źródło: KLIK

 

Podobne wpisy na innych blogach

Jeśli ktoś zna wpis, którego tu nie ma, proszę o podanie linka w komentarzu. Uwaga: przeprowadzam selekcję postów.

 • Akademiki Politechniki Krakowskiej – wymarły blog „Dziewczyna z Politechniki” KLIK
 • Akademik w Lublinie – „Blondynka na weterynarii” KLIK
 • Uniwersytet Wrocławski – „Ania notuje” KLIK
 • Uniwersytet Śląski – „Szary notes” KLIK
 • Warszawa – „Blog Adama Klimowskiego” – KLIK
Reklamy

3 uwagi do wpisu “Toruńskie akademiki

 1. Pingback: O blogu | C'era una prospettiva

 2. Pingback: MISH-S kontra USOS | C'era una prospettiva

 3. Legenda o DS 4 to niestety bardziej baśń 🙂 Prawda jest taka, że DS 4 mieścił się w kamienicy na ulicy Piastowskiej, a istniał do połowy lat 70. – zlikwidowano go niedługo po oddaniu do użytku DS 5, a potem nikt nie zmieniał numeracji. Stąd brakujące ogniwo w historii UMK – tak prozaiczna rzecz stała się źródłem legend baśni i klechd xd
  A potwierdzić to można na stronie obiekty.umk.pl

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s