Pomaganie małym kosztem

Post dotyczy pomagania przy okazji i małym kosztem. Wciąż niewielu ludzi wie o istnieniu serwisów i sklepów, które w zamian za reklamę przekazują część zysków organizacjom pozarządowym. NGO walczą o nawet najmniejsze wsparcie – tworzą mało wymagające programy i akcje pomocowe, aby umożliwić jak największej rzeszy ludzi wspieranie ich działań. Dzięki temu swój wkład może mieć prawie każdy – nawet stereotypowy student :).

Artykuł został podzielony na następujące części:

  1. Portale zrzeszające pomagających producentów
  2. Przykłady sklepów internetowych pomagający organizacjom pozarządowym
  3. Przy okazji – spożywczo
  4. Zbiórki
  5. Wydarzenia na otwartej przestrzeni
  6. Dzielenie się sobą
  7. Inne formy pomocy

UWAGA! Na blogu nie ma i nie będzie pełnego zbioru informacji o pomaganiu przy okazji. Podane firmy i sposoby jedynie ilustrują i służą jako wskazówka dla oczu i uszu. 

Portale i pomagający przedsiębiorcy

FaniMani.pl

Serwis skupiający sklepy skłonne przekazać część swoich dochodów na niekomercyjne organizacje i instytucje posiadające darmowe konto. Finansowany jest przez współpracujących z nim przedsiębiorców, którzy płacą za umieszczenie odnośnika do ich sklepu. Traktują to jako formę reklamy oraz działanie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Aby pomóc wybranej instytucji, należy założyć bezpłatne konto i wejść na stronę internetową współpracującego sklepu poprzez link ze strony FaniMani.pl. Sprzedawca przekaże część kwoty danej organizacji.

Altruisto.com

Serwis pozwalający na przeglądanie ofert oraz lista mailingowa. Na podany przez użytkownika adres e-mail co kilka tygodni przesyłane są informacje o produktach, z których część dochodu przekazywana jest organizacjom pomocowym. W ciągu dwóch miesięcy na moją skrzynkę nie trafił żaden spam.

Na Allegro.pl jest wyszukiwarka aukcji na cele charytatywne. Najczęściej spotyka się tam wytwory rękodzielnicze, ale sklep DekumDekum wielokrotnie przekazywał swoje torby m.inn. Fundacji Azyl dla Królików.

Podczas zakupów

Zooplus.pl

Internetowy sklep zoologiczny, który przekazuje 5% wartości zakupów osoby, która wejdzie na jego stronę internetową przez link umieszczony na stronie internetowej organizacji korzystającej, np. Kociej Doliny lub Fundacji KOT.

Vegekoszyk.pl

5% wartości zakupów zostaje przekazane Fundacji VIVA!

Lilou

W sklepie można kupić bransoletkę z puzzlem DKMS-u. Część kwoty (kilkadziesiąt złotych) jest przeznaczana na walkę z białaczką. TkMaxx zaangażował się w podobną akcję, sprzedając torby i koszulki na rzecz Akademii Przyszłości.

Wielki Słoń w Czerwone Paski i inni drobni wytwórcy

Ręcznie szyte torby skierowane dla wegan (każda ma naszywkę „Go vegan”). Część dochodu ze sprzedaży przeznaczana jest na schronisko dla zwierząt. Z kolei Unicatella wspiera Fundację KOT handlem ręcznie malowanymi kamieniami z Włoch.

 

Przy jedzeniu

Zawieszony posiłek

Zakończona już akcja w Toruniu polegająca na kupieniu w restauracji dodatkowego posiłku, dzięki czemu osoba potrzebująca – bezdomna lub uboga – mogła zjeść coś za darmo. W dzielnicy zwanej Rubinkowem niedawno otwarto Jadłodzielnię – budynek, gdzie zanosi się nadwyżkę żywności, którą może za darmo wziąć ktoś inny.

Podczas zakupów spożywczych warto się rozejrzeć i poczytać oznaczenia na opakowaniach. Wśród nich czasem pojawia się logo Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Z kolei producent czekolad Wawel prowadzi akcję, na zakończenie której wspomoże jedną organizację pozarządową.

 

Zbiórki

Zbieranie zakrętek

Odsyłam do portalu Ekologia.pl. Punkt zbiórki lub organizacja zbierająca znajduje się w każdym większym mieście.

Przekazywanie niepotrzebnych rzeczy

Warunek: muszą być w dobrym stanie (nie traktujmy NGO jak śmietnika!) i nie mogą być zepsute. Koce, kołdry i poduszki chętnie przyjmą schroniska dla zwierząt, zabawki dla dzieci i ubranka domy dziecka, sprzęty AGD i RTV organizacje typu Caritas. W Polsce działają sklepy charytatywne, gdzie można zanieść niechciane przedmioty.

Starytelefon.pl

Strona skupująca zużyte telefony komórkowe i przekazująca część zysku OPP oraz pomagająca im zrobić własną zbiórkę.

Makulatura Dla Zwierząt

Porozumienie Fundacji VIVA! i firmy Malinowski zbierającej i przetwarzającej makulaturę dotyczące przedsiębiorstw z Warszawy i okolicznych miejscowości. Dopóki trwa program, na konto Fundacji co miesiąc wpływa kwota 500zł.

Siepomaga.pl

Portal służący do zbiórek charytatywnych. Można przekazać dowolną kwotę.

Kilometry Dobra

Zbiórka pieniędzy. Można wpłacić dowolną kwotę.

Zaczytani

Zaopiekują się każdą niechcianą książką. Przekażą ją pacjentom szpitali. Punkty znajdują się w kilku miastach w Polsce.

 

Okazje do pomagania na świeżym powietrzu

Charytatywne wydarzenia sportowe

Przykładem jest organizowany przez PZU maraton „Biegam Dobrze”. Osoba chcąca wziąć udział musi zebrać co najmniej 300zł na swoim koncie. Część kwoty uiszcza wspierana fundacja, resztę pokrywa sam (chyba że ma sponsorów).

Stoiska na festiwalach i innych imprezach masowych

Organizacje pozarządowe bardzo często się na nich pojawiają (im większa NGO, tym częściej – za wstęp na większość trzeba zapłacić). Wolontariusze i pracownicy z reguły mają przygotowane materiały informacyjne, puszki i produkty na sprzedaż.

Kwesty 

Zbiórki uliczne, w sklepach, szkołach lub innych instytucjach. Pieniężne, spożywcze, materialne. Największe z nich przygotowują WOŚP i Banki Żywności. Wydarzenia planowane z dużym wyprzedzeniem i nagłaśniane w mediach.

UWAGA na zbiórki uliczne, które nie są zorganizowanymi kwestami

Odradzam wspieranie ich, chyba że zbierający ma pozwolenie i zaświadczenie od organizacji mówiące o tym, że działa w jej imieniu – warto o to zapytać przed wrzuceniem pieniędzyCo jakiś czas na toruńskiej Starówce pojawiają się muzycy z puszkami lub osoby przebrane za postaci z bajek mający kartonowe tablice, na których jest napisane, że zbierają dla zwierząt lub chorych dzieci – bez oznaczeń i bez dowodów czyniących ich wiarygodnymi.

 

Dzielenie się sobą

Dokładniej krwią (Wampiriada, stacje krwiodawstwa), szpikiem kostnym i komórkami macierzystymi (DKMS), organami po śmierci (więcej informacji tutaj – KLIK). A jeśli ktoś chce skrócić włosy o 25 cm, Rak&Roll mu w tym pomoże. Można też własną pracą, na zasadzie wolontariatu.

 

Klikacze

Lista na Siepomaga.pl

DobryKlik.pl

Zazwyczaj przekazywany jest dochód z reklam umieszczonych na stronie internetowej klikacza. Za każde kliknięcie sponsor wpłaca na dany cel jakąś kwotę – zwykle  kilka groszy. Klika się raz dziennie.

Adopciaki

Za każde kliknięcie Purina przekazuje 1 zł na rzecz Adopciaków.

Inne formy niewielkiego wsparcia finansowego

1% podatku

Możliwość przekazania wybranej OPP 1% podatku podczas dorocznego rozliczania się.

Paka dla Bezdomniaka

Kolejne porozumienie Fundacji VIVA!, tym razem ze sklepem zoologicznym Keko.pl. Akcja skierowana do wszystkich posiadaczy zwierząt polegająca na zakupieniu za 5 zł owej Paki dla Bezdomniaka. Co ciekawe, sklep jest też partnerem FaniMani.pl i przekazuje 2,5% wartości zakupów na rzecz NGO wybranej na portalu.

Kup obiad dla kota

Kosztuje 2 zł. Zwierzakowo.pl dzięki temu pomoże nakarmić kota lub psa. Do analogicznej czynności zachęca Fundacja KOT – CATeringStones umożliwia nakarmienie 3 kotów za 6 zł. W przypadku Fundacji Kocia Dolina jest to 5 zł (Koty na 5!).

Ziarnko do Ziarnka

Każde ziarnko to wpłata 10 zł na konto Fundacji Koci Pazur.

 

W dzisiejszych czasach pomaganie jest proste i niewymagające dużych zasobów. 

 

 

Advertisements

2 uwagi do wpisu “Pomaganie małym kosztem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s