MISH-S na drugim roku

Wpis podsumowujący II rok studiowania w trybie międzyobszarowym na UMK.

Spis treści:

  1. Czym się różni drugi rok MISH-S od pierwszego?
  2. Karta minimum programowego – co to i jak się to wypełnia?
  3. Przeniesienie na inny wydział – o czym pamiętać?

 

Czym się różni drugi rok MISH-S od pierwszego?

Liczba obowiązków jest zbliżona: ZPS-y muszą uwzględniać przedmioty z minimum programowego, w-f (1,5-2 h tygodniowo), lektorat (1,5 – 3 h tygodniowo, czasem mniej, czasem więcej) w przypadku nierealizowania programu filologii obcej, zajęcia z drugiego obszaru. Nie trzeba szukać opiekuna naukowego – wybrany w roku ubiegłym tutor zostaje nim do końca toku studiów (w wyjątkowych sytuacjach można zastąpić go innym – szersze informacje w dziekanacie).

Karta minimum programowego

Kartę minimum programowego można znaleźć na stronie kierunku. Może zawierać drobne błędy i nieścisłości (dziekan jej nie widzi – widzą ją jedynie panie z dziekanatu). U góry wpisuje się swoje dane. Poniżej wybrany kierunek studiów. Następnie wypełnia się tabelkę zgodnie z informacjami podanymi w systemie USOS (syllabusy przedmiotów) oraz minimum programowego ze strony MISH-S lub z dziekanatu. W kolumnie „ilość godzin i rodzaj zaliczenia” powinna znaleźć się liczba godzin (15, 20, 30, 45, 60 – taka, jaka widnieje w syllabusie) oraz rodzaj zaliczenia (egzamin, zaliczenie z oceną, zaliczenie), „data uzyskania zaliczenia” wyznacza dzień, w którym została wpisana ocena – nie musi być ustalony precyzyjnie; równie dobrze można wszędzie wpisać 30.06.201x roku lub 30.09.201x roku, podobnie jak w „data planowanego zaliczenia”. Bardzo ważna jest liczba punktów ECTS, która znajduje się w syllabusie. Omija się wiersz „kurs informatyki”. Studenci filologii obcych omijają dodatkowo „język obcy”. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól zanosi się ją do podpisu wpierw do przedstawiciela Rady Programowej, później do Kierownika MISH-S.

Do karty minimum programowego dołączona jest kartka na opinię tutora. Opiekunowie naukowi podchodzą do niej w różny sposób – niektórzy piszą długie i szczere, inni (jak mój) zlecają to swoim podopiecznym z zamysłem przepisania tego, co międzyobszarowiec sam wymyślił.

Dokument powinien trafić do dziekanatu przed 31 marca.

Przykład można zobaczyć tutaj.

 

Zakończenie trybu międzywydziałowego

Trzeci rok studiów wiąże się z przeniesieniem na kierunek minimum programowego. Warto pamiętać o tym, że student nie może dopuścić do niezaliczenia któregokolwiek przedmiotu wybranego na drugim roku. Nie można mieć warunków, gdyż blokują one przesłanie dokumentów. Przeniesienie jest możliwe tylko wtedy, gdy student zaliczy wszystkie przedmioty, na które się zapisał i spełnił warunki przewidziane w programie MISH-S (mowa o punktach z drugiego obszaru, kursie BHP, zajęciach wychowania fizycznego, wykładzie ogólnouniwersyteckim oraz lektoracie). Jeśli student z czegoś się nie wywiązał, pisze podanie, o którym była mowa w tym poście. Gdy wszystko jest już zaliczone, można zgłosić etap do rozliczenia (USOS –> DLA STUDENTÓW –> ZALICZENIA ETAPÓW –> ZGŁOŚ PROGRAM DO ROZLICZENIA). Po otrzymaniu wiadomości z dziekanatu (dzwonienie i dopytywanie się o to nie zaszkodzi), że dokumenty zostały przesłane (od wysłania ich przez panią z Wydzialu Humanistycznego do odebrania przez panią z drugiego wydziału upływa kilka dni, u mnie trwało to tydzień) zanosi się podanie o przyjęcie na III rok kierunku-minimum  (lub II, jeśli student nie zrealizował przedmiotów z II roku) zaadresowane do prodziekana do spraw studentów. Argumentuje się je chęcią kontynuacji kierunku, który studiowało się w ramach MISH-S. Dalsze informacje dotyczą Katedry Italianistyki, wymagania innych jednostek mogą się różnić. Podanie musi zostać wcześniej podpisane i zaopiniowane przez przedstawiciela Rady Programowej lub innego pracownika jednostki, na której jest kierunek-minimum (na moim złożył podpis kierownik Katedry). Jeżeli chce dalej studiować w trybie indywidualnym, do podania dołącza wniosek o przyznanie IOS (wymagana jest na nim opinia pracownika naukowego zatrudnionego w danej jednostce). Wniosek o IOS musi złożyć student, który realizował program określony w minimum programowym (dotyczy to też osób, które ominęły tylko jeden przedmiot). Wtedy wraz z wnioskiem o IOS zanosi wykaz zrealizowanych przedmiotów oraz przedmiotów, które chce zrealizować z uwzględnieniem całego roku.

Im szybciej międzyobszarowiec zacznie myśleć o przeniesieniu na kierunek-minimum, tym lepiej dla niego. 

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s